Historia i WOS ZSO Strzegom

Forum dla uczniów ZSO Strzegom

Sport Beauty Moda Moda 2 Moda 3
  • Index
  •  » WOS
  •  » Stosunki POLSKO-NIEMIECKIE po 1989r.

#1 2012-02-07 19:57:42

Patka

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-01-30
Posty: 1
Punktów :   

Stosunki POLSKO-NIEMIECKIE po 1989r.

STOSUNKI POLSKA-NIEMCY 1989-1995

    zapewnienia nienaruszalności granicy polsko-niemieckiej.
-28 listopada 1989 roku kanclerz RFN Helmut Kohl przedstawił w Bundestagu 10-punktowy „plan stopniowego przezwyciężania podziału Niemiec i Europy”;
-.21 czerwca 1990 roku parlamenty NRD i RFN w identycznych deklaracjach uznały nienaruszalność zachodniej granicy Polski.
- 17 lipca w Paryżu, z udziałem polskiego ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego, rząd niemiecki oświadczył, że uzna granicę z Polską.
-14 listopada 1990 roku traktat potwierdzający bezwarunkowo granicę na Odrze i Nysie;
-. 17 czerwca 1991 roku premier Jan Krzysztof Bielecki i kanclerz Kohl podpisali w Bonn polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy(. Równolegle z tym traktatem podpisano 3 umowy bilateralne: o współpracy młodzieży, o utworzeniu bilateralnej Rady Ochrony Środowiska i o utworzeniu Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.)
-. W 1993 roku utworzono polsko-niemieckie euroregiony Sprewa-Nysa-Bóbr i Pro Europa Viadrina, a w 1995 roku polsko-niemiecko-szwedzki euroregion Pomerania.
-. 25 stycznia 1993 roku podczas wizyty w Bonn ministra obrony Janusza Onyszkiewicza podpisano porozumienie o współpracy w dziedzinie wojskowości – pierwsze takie porozumienie Niemiec z państwem byłego bloku komunistycznego. Nawiązano też trójstronną współpracę wojskową między Polską, Niemcami i Danią, której efektem było powstanie 18 września 1999 roku w Szczecinie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.
- dążenia Polski do członkostwa w NATO dość szybko znalazły poparcie w Niemczech,
-      Do 1995 roku współpraca polityczna rozwijała się dość niemrawo. Polscy szefowie rządów odwiedzali Niemcy regularnie, choć niezbyt często.
-  W pierwszej połowie lat 90-tych podjęto szereg kroków służących złagodzeniu wzajemnych uprzedzeń wynikających z bolesnej historii. 16 października 1991 roku podpisano porozumienie o pomocy humanitarnej dla szczególnie poszkodowanych ofiar prześladowania nazistowskiego w Polsce

STOSUNKI POLSKA-NIEMCY W LATACH 1996-2002

-Prawdziwie przełomowy był szczyt polsko-niemiecki, który odbył się w Bonn 14 lipca 1997 roku, w którym obok kanclerza Kohla udział wzięli po stronie polskiej prezydent Kwaśniewski i premier Cimoszewicz; były to pierwsze konsultacje bilateralne na najwyższym szczeblu, po raz pierwszy przeprowadzone przez Niemcy w stosunkach z jakimkolwiek państwem regionu Europy Środkowo-Wschodniej
-26 marca 1998 roku Bundestag zatwierdził protokoły polskiej akcesji do NATO. 20 października 1998 roku Kohl jako pierwszy Niemiec otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.
-29 maja 1998 roku niemiecki Bundestag z inicjatywy rządzącej koalicji chadecko-liberalnej przyjął rezolucję pt. „Wypędzeni, przesiedleńcy i mniejszości niemieckie pomostem między Niemcami a ich wschodnimi sąsiadami. . W Polsce odebrano to jako zrozumienie czy nawet poparcie dla dalej idących postulatów Związku Wypędzonych kierowanego przez Erikę Steinbach, obejmujących zwrot mienia lub odszkodowania.
-. W bogatym w kontakty polsko-niemieckie miesiącu doszło jeszcze 22 września do rozmów w Berlinie między Kwaśniewskim a Schroderem, podczas których polski prezydent poparł nowy model partnerstwa polsko-niemieckiego.
-18 czerwca 2001 roku we Frankfurcie nad Odrą odbyły się czwarte polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe z udziałem premiera Buzka i kanclerza Schrodera, podczas których podpisano porozumienia o współpracy wojskowej i ochronie środowiska.
-18 czerwca Schroder i Miller spotkali się we Wrocławiu na 5. konsultacjach międzyrządowych, podpisując umowę o powołaniu Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta (pierwszej takiej placówki w Europie Środkowej) oraz omawiając kwestię bezpośrednich dopłat dla rolników państw wstępujących do UE;

     STOSUNKI POLSKA-NIEMCY W LATACH 2003-05

-9 maja 2003 roku we Wrocławiu odbył się szczyt Kwaśniewski-Schroeder-Chirac w ramach Trójkąta Weimarskiego różnice w postrzeganiu wojny w Iraku wysunęły się na plan pierwszy, dlatego że Polska zasugerowała włączenie w misję iracką niemieckich i duńskich żołnierzy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, co wywołało tylko irytację Berlina.
-29 października 2003 roku prezydenci Kwaśniewski i Rau wydali w Gdańsku deklarację wzywającą do „szczerego europejskiego dialogu” na temat wypędzeń i uchodźców w XX wieku, odrzucającą wzajemne roszczenia i wystawianie rachunków strat.
- Celebrowanym przez oba państwa wydarzeniem było rozszerzenie UE o 10 nowych państw, w tym Polskę, w dniu 1 maja 2004 roku, aczkolwiek Niemcy wprowadziły okres przejściowy w dostępie do ich rynku pracy.
* Zakończenie prac nad traktatem konstytucyjnym UE, zatwierdzonym na szczycie 18 czerwca 2004 roku umożliwiło dalszą intensyfikację oficjalnych kontaktów polsko-niemieckich. Szczególnie znaczące było przybycie do Polski w dniach 15-16 lipca nowego prezydenta Niemiec Horsta Kohlera – była to jego pierwsza wizyta zagraniczna, co stanowiło złamanie tradycji składania jej we Francji.
- a 30 kwietnia prezydenci Kohler i Kwaśniewski zainaugurowali w Berlinie Rok Polsko-Niemiecki 2005-06.
-19 maja w Nancy odbyło się spotkanie na szczycie w ramach Trójkąta Weimarskiego (Kwaśniewski-Schroeder-Chirac), na którym głównym akcentem było wyrażenie wspólnego poparcia dla konstytucji Unii Europejskiej przed francuskim referendum.
-8 września 2005 roku podpisano umowę w sprawie budowy rurociągu gazowego Nord Stream (Północny Potok), mającego doprowadzać rosyjski gaz ziemny bezpośrednio do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego.

     STOSUNKI POLSKA-NIEMCY PO 2006 ROKU

     W okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości w Polsce (2005-07) atmosfera w stosunkach polsko-niemieckich przeważnie była zła
sformowanie nowego rządu przez Donalda Tuska w listopadzie 2007 roku przyniosło nadzieje na poprawę stosunków polsko-niemieckich
Polska uzyskała w Berlinie poparcie dla „Partnerstwa Wschodniego”, inicjatywy współpracy Unii Europejskiej z sąsiadami z obszaru poradzieckiego, co wyraziła Merkel na spotkaniu z Tuskiem w Gdańsku 16 czerwca.
   17 czerwca 2011r. Komorowski odwiedził Niemcy z wizytą upamiętniającą 20-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
-

Offline

 
  • Index
  •  » WOS
  •  » Stosunki POLSKO-NIEMIECKIE po 1989r.
WZL

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
najstraszniejsze postacie disneya ellen dugan urodzona czarownica download golf 4 1.6 stuki w silniku freiter stopien wyrazy słowotwórcze przykłady